Палац Топкапи: що зберігають та про що мовчать стіни?

Палац Топкапи починає свою історію в далекому 1475 році. Він став головним палацом імперії Османа, а сьогодні – це найвідвідуваніший музей Туреччини.

У перекладі з турецької  Топкапи – «гарматні ворота». І це не дивно, адже протягом 4 століть палац був резиденцією правителів великої імперії. Засновником вважається Мехмед Завойовник, який наказав збудувати новий палац на руїнах палацу візантійських правителів. Перші 50 років це була лише робоча резиденція султанів, проте Роксолана – заложниця, а потім і дружина Сулеймана І, домоглася перенесення гарему до палацу, аби бути ближчою до султана. Після цього палац Топкапи тільки збагачувався та розбудовувався.

А вже перший президент Туреччини Кемаль Ататюрк у 1924 році зробив палац музеєм, а число експонатів в ньому досягає 65 тис. одиниць.

Водночас це і найзагодковіше місце у всьому Стамбулі. Воно оповите сотнею легенд та таємниць, які ще більше приваблюють туристів до палацу.

Стіни палацу зберігають здебільшого містичні історії. Тоді палац був начебто місцем, в якому приживало близько 50 тис. людей, були мечеті, бані, палати. Одним  із найстрашніших місць є Фонтан ката, в якому мили руки і сокири султанські кати. В імперії таку «роботу» виконували спеціально навчені люди, проте вони були ще і садівниками.

Вбивства здебільшого проводилися вночі. І така участь була у претендентів на трон. За легендою, знаряддям багатьох вбивств був відомий «Кинджал Топкапи», на якому був десяток великих алмазів. А момент вбивства фіксував годинник, який був захований у смарагді на рукоятці кинджала!

Інша легенда, яка збереглася в султанських хроніках, говорить про бідного рибака, який знайшов у горі сміття величезний діамант. Своєю формою він нагадував ложку. Не знавши справжньої ціни скарбу, один із приближених до султана обміняв діамант на три дерев’яні ложки. Проте цей обман не минув даремно. Діамант почав приносити нещастя і смерті його володарям. У XVIII ст. султанський візир перекупив цей діамант у якогось француза, який деякий час володів ним. Візир почав вихвалятися «покупкою» перед самим султаном. Проте незабаром візира стратили, звинувативши його у державній зраді, а діамант втрапив до казни Османської імперії…

І справді, палац Топкапи – вартий  уваги. Це місце стало народженням султанів і свідком їхніх смертей. Воно зберігає таємниці та історії всієї величної Туреччини, про яку варто дізнаватися більше.

 

Альона Горєлова 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *