Іван Айвазовський: натхненний Туреччиною

 

Ім’я художника Айвазовського нерозривно пов’язане з морем. Він народився в Криму, у Феодосії і провів все своє дитинство біля хвиль, то ласкавих, то бурхливих, то каламутних, то іскристих на сонці.

З дитячих років ця стихія, вчинена в своїй мінливості, вабила його. Хлопчиськом, сидячи на березі, він вбирав і запам’ятовував, володіючи чудовою пам’яттю художника, аби потім уже дорослим стати визнаним живописцем-мариністом. Він автор 6 тисяч самих лише картин. А окрім них художник ще створював графічні малюнки, акварелі, сепії. Його пензлику були підвладні роботи від портретів до міфологічного живопису, від акварелей до масляних картин. Здається немає жанрів, які б не подужав митець…

Айвазовський неодноразово відвідував Туреччину. Перший візит відбувся в квітні 1845р. Він брав участь в експедиції Ф. П. Літке до берегів Туреччини і Малої Азії, відвідав Константинопль і з першого погляду полюбив його.

Художник зробив натуральні замальовки олівцем міста і приморських берегів. Під час візиту у Стамбул (тоді ще Константинополь) 1874 р. він написав близько 30 полотен. Султан Абдул – Азіз замовив художнику 10 картин із зображенням Константинополя і Босфору і навіть нагородив митця орденом Османіє II ступеня.

Іван Айвазовський 8 разів відвідував Туреччину і створив багато полотен на турецьку тематику. Тут він провів багато виставок, дарував свої картини, проводив уроки живопису. Художник дуже любив Константинополь і вважав, що він набагато перевершує Неаполь чи Париж.  Його полотна мають не тільки естетичне, а й історичне значення, бо він зафіксував реальну історію Османської Туреччини.

Бухта Золотий Ріг. Туреччина. 1845 р.
Вид Константинополя при місячному сяйві. Туреччина, 1846 р.

 

 

Східна сцена. 1846 р.
Вид Леандрової вежі в Константинополі. 1848р.

 

Юлія Москвич

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *