Назим Хікмет – синьоокий великан літератури

Про біографію та життя цього автора вже видано безліч книг, знято багато сюжетів та написано тисячі статей. Справді,  може похвалитися, тому що важливість цієї людини для суспільства важко описати двома словами. Тож сьогодні хочу познайомити вас із неймовірною особистістю 20 століття – Назимом  Хікметом.

Спочатку коротка довідка, хто, де і що. Назим  Хікмет Ран – поет, письменник, сценарист, драматург і громадський діяч. Народився 20 листопада 1901 року в місті Салоніки (Туреччина), де пройшло дитинство поета. Ріс в аристократичній сім’ї: батько, Хікмет Бей, був держслужбовцем, працював в апараті Міністерства закордонних справ Османської імперії; а мати, Джеліле Ханим, була освіченою на свій час жінкою, художницею, володіла французькою мовою та грою на фортепіано.

У 12 років Назим Хікмет написав свій перший вірш, який називається «Feryad-ı Vatan» («Плач Батьківщини»). У 1918 навчається у Війського-флотській академії і служить офіцером на військовому крейсері «Хамідійє». На жаль, через рік він хворіє на плеврит і змушений покинути військову службу.

Далі він зі своїми друзями їде до Анатолії, щоб приднатися до Визвольної війни, побачити життя простого народу та налагодити зв’язки з соціалістичними організаціями. На замовлення Мустафи Кемаля Паши (Ататюрка) Назим Хікмет написав вірш, який здобув шалену популярність серед молоді. Мета вірша: закликати турків приєднатися до руху визвольної боротьби.

Потім письменник із своїм другом нелегально відправилися до Радянського союзу. У Москві Nâzım Hikmet Ran, саме так звучить ім’я поета турецькою, вступає в Комуністичну партію і вчиться в Комуністичному університеті трудящих Сходу на факультеті «Економіка і суспільне життя». Під вполивом  Володимира Маяковського та Всеволода Меєрхольда, у 1924 році видає свою першу звірку віршів «28 Kanunisani».

Повертається до Стамбула і працює редактором у щоденному журналі «Айдинлик». Через виступи проти нової влади видання закривають і, щоб уникнути арешту, у 1925 році Назим знову тікає до СРСР. Там він двічі мав одружувався, а коли повернувся в Туреччину.

У 1929 році вийшли друком його збірки віршів «835 рядків», «Джоконда і Сі Я-у». У «Телеграмі, що прийшла вночі» автор закликав турецьких комуністів боротися за демократію. Майже після кожної своєї книжки Назим Хікмет потрапляє до в’язниці. Спочатку його засудили на 5 років, потім на 28 і 12 років. Але повного терміну він зазвичай не сидів, випускали раніше.

3 червня 1963 року письменник помер від серцевого нападу у Москві, де і був похований.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *