Площа Таксім. Моменти з історії та сучасність

Чому площа Таксім у Стамбулі втратила своє культурно-історичне значення, яке мала колись? Місце, через яке кожного дня проходить мільйони людей.

Напевне, з кожним більш-менш великим містом у нас асоціюється якась пам’ятка архітектури, музей, площа, традиція, певна будівля тощо. От наприклад, Київ – Хрещатик, Лондон – Трафальгарська площа, Нью-Йорк – 5-та Авеню, Венеція – гондоли, Амстердам – вулиця червоних ліхтарів, Париж – Ейфелева вежа, Лувр. Погодьтеся, що більшість туристів їдуть подивитися і сфотографуватися саме біля цих місць. Можливо, не тільки це входить у їх список, але як одне з обов’язкових, то це точно.

Відомі готелі Стамбула: Ritz-Carlton, Inter Continental, Hilton, Swissotel, Divan.                           

Подібним «маст-візіт» у Стамбулі є площа Таксім. Це своєрідна візитівка міста, його серце, насичене багатою історією та подіями. В безпосередній близькості від неї знаходяться багато відомих в Туреччині ресторанів, готелів і кілька наймодніших в Європі нічних клубів.

Історія пустила свої глибокі корені і не може залишити нас осторонь.  Взагалі, площа Taksim є досить непримітною, тут немає нічого такого незвичайного, особливого. Окрім 12-метрового монумента «Республіка» (Cumhuriyet Anıtı), зведеного у 1928 році за проектом італійського архітектора Пєтра Каноніка. Споруда незвична тим, що вона двостороння. З одного боку можна побачити Ататюрка в ранні роки, ще до утворення Турецької Республіки, а на іншій стороні, Ататюрк і його соратники в європейській одежі.

Будучи уважним, за спиною Ататюрка можна знайти і двох наших – Михайла Фрунзе (відомого лідера Жовтневої революції) і маршала СССР Клімента Ворошилова. Кажуть, що Ататюрк особисто розпорядився вшанувати їх пам’ять на монументі в якості подяки Владимиру Леніну за величезну допомогу, надану Ататюрку в національно-визвольній боротьбі.

Так виглядала площа в 90-хх роках минулого століття.

Таким чином, що ми маємо зараз на славнозвісній площі Таксім? Велика кількість проведених офіційних заходів, мітингів, пікетів тощо. Зокрема, у 2013 році міська влада Стамбула вирішила на місці парку Гезі побудувати торговий центр. Як результат, на вулиці більше 100 міст Туреччини вийшли демонстранти висловити своє невдоволення таким рішенням. І як результат, масові зіткнення активістів з поліцією. 22 жертви, більше 8 тисяч постраждалих та 2 мільйонів людей, які вийшли підтримати акцію протесту.

Хоч і площа Таксім має досить зручне розташування, повз неї проходять важливі туристичні маршрути, але робити там особливо нічого. Але все-таки, плануючи прогулянки Стамбулом, буде круто, якщо ви все ж таки зупинитеся на площі Таксім і відчуєте цю атмосферу історії та залишених століть.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *