Блакитна мечеть або Султанахмет: окраса Стамбулу

Коли мова заходить про символи Стамбула, ні у кого не виникає сумнівів, що найголовнішим з них є саме Блакитна мечеть. Це один з найбільших зразків не тільки ісламської, а й світової архітектури.

Збудована мечеть напочатку 17 століття за часів султана Ахмета. Його попередники за будівництво мечетей платили тим, що було отримано в результаті війн, але оскільки Ахмет I не виграв жодної значної війни, йому довелося використовувати грошізі своєї скарбниці. Архітектор мечеті — Седефкар Мехмет Ага, учень і головний помічник архітектора Сінана, вирішив перевершити свого вчителя. Архітектура мечеті поєднує в собі два стилі — класичний османський і візантійський. Будівництво тривало сім років. Мечеть Султан Ахмет може вмістити 10 000 людей.

Назву «Блакитна мечеть» отримала завдяки великій кількості білої і блакитної ізнікської кераміки ручної роботи, яку використовували майстри в декораціях інтер’єру. У візерунках мечеті переважають рослинні мотиви: традиційні тюльпани, лілії, гвоздики і троянди, а також орнаменти різних кольорів на білому тлі. Порахували, що для візерунків керамічних плиток використали більше 50 варіацій зображення тюльпанів.

У західній частині мечеті є особливий  вхід над якимвисить ланцюг. Цим входом міг користуватися лише султан, в’їжджаючи у двір мечеті на коні. Ланцюг спеціально низькопідвішений для того, аби султан щоразу нахилявся, що символізувало нікчемність султана в порівнянні з Аллахом.

Туристам, як захочуть відвідати мечеть, варто бути готовими до великих черг, оскільки це найвідвідуваніше місце у Стамбулі. При вході потрібно зняти взуття, а жінкам покрити голову хустиною.

Юлія Москвич 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *