Бітліс: Туреччина з іншого боку

А давайте продовжимо пізнавати Туреччину і її цікаві місця.

Сьогодні, це місто та область (іль), що розсташоване приблизно в 20 км на північний захід від озера Ван, на південь від перевалу Зорапаак. Місто, що знаходиться  в місці злиття багатьох  гірських річок, які  утворюють річку Бітліс, що є однією з приток Тигра (а в мене особливий піїтет до річки Тигр, бо в юні годи тато читав мені якусь пригодницьку книжку про неї і я бачила її у своїх дитячих снах, але менше з тим 😀 )

Це місто Бітліс.

 

Колись це місто було вірменським і мало назву  Багеш. Воно таке старе і має таку нереальну історію, що згадується у вірменській літературі ще в VII столітті.

Його місце розташування майже в усі часи було зручним з точки зору торгівлі та військової стратегії, що сприяло зростанню міста. З давніх часів по долині річки Бітліс проходила одна з найбільших доріг, що зв’язує Трабзон, а також великі міста центральної Вірменії – Арташаті, Двин, Ані, Карс, Карін (Ерзрум), – з Месопотамією.

Бітліс кілька разів завойовували: в VII столітті ним володіли арабські завойовники, в X столітті короткий час – візантійці. В кінці того ж століття влада в місті перейшла до курдських племен, які утворили тут ханство (емірат). Курди зберігали в тій чи іншій мірі владу аж до середини XIX століття, за винятком кількох десятиліть завоювання сельджуками (XII століття) і Кара-Коюнлу (XV століття). [2]

Протягом довго часу еміри Бітлісу намагалися балансувати між османами, персами, монголами, намагаючись або відстояти незалежність, або отримати кращі умови. За султана Мурада IV Бітліс остаточно був підкорений османами.

А у XVI ст. Бітліс як феодальне володіння був переданий курдської сім’ї, нащадкам емірів Бітліс, при цьому вони в певних межах користувалися автономією.

У ХVII-ХVIII ст. місто Бітліс значно постраждало  в результаті постійних сутичок між курдськими племенами. Витіснялося корінне населення міста Бітліс і десятків вірменських сіл. Автономія була ліквідована турецьким урядом в 1849 році після розграбування Бітліс турецькими військами: на колишній території ханства був заснований Бітлісскій вілайєт, що не користувався ніякої автономією.  В кінці XIX століття і на початку XX століття площа вилайета становила понад 27 тисяч квадратних кілометрів.

Місто Бітліс – місто у Східній Анатолії, що, як то кажуть, “натерпілося”. Глибока та трагічна історія. Сьогодні поступово відкриває свої двері туристам

Згідно з офіційними турецьким даними, на початку ХХ століття вірменське населення становило тут 14-15 тисяч з 40 тисяч.

У 1894-1896 роках у всіх вірменських населених пунктах Бітлісу були учинені погроми і грабежі. Жахливо те, що  в  Бітлісі тоді було вирізано близько 1000 вірмен. Багато з них були насильно звернені в магометанство. Проте, аж до 1915 вірмени залишалися там найчисельнішою етнічною групою.

А далі був той жахливущий геноцид… Під час геноциду вірменське населення міста Бітліс було повністю винищено. Повністю!!

Тільки в Бітліському наказі було знищено 15 тисяс вірменів.  Погроми здійснювали частини регулярної турецької армії під безпосереднім керівництвом губернатора Вану – Джевдеда. Уникнула загибелі нечисленна частина вірменського населення і знайшла притулок в Східній Вірменії.

Історія цього міста налічує близько 7000 років. Тут відзначилися всі цивілізації та культури, які пройшли через цей регіон – хетти, Урарту, Олександр Македонський, Візантія, Османська імперія.

Орієнтуватися в Бітлісі досить просто. Він знаходиться в невеликій ущелині, по якому протікає річка. Основна історична частина розташовується на його дні, а по схилах розповзлися житлові будинки. Оглянути Бітліс пішки не складе труднощів.

У провінції проживають близько 350 тисяч люду. Міського населення трошки більше за сільстке, та  різниця в життєвому укладі міста і села змазана. Національний склад провінції в основгому  курди, крім них є туркмени, азербайджанці, турки, вірмени. Економіка тримається на агрономії та виділці шкір.

Гора Немрут (Бітліс)

 

Туризм не розвинений так, як міг би, хоч плач 🙁 А от дарма.

Проблискив тому, що останнім часом починає розвиватися гірськолижний спорт на Немрут-Дазі (Nemrut dağ) збудували підйомник. Потенційно привабливе місце – траси легкі, підходять для відпочинку з дітьми. Як культурно-туристичний об’єкт найбільший інтерес представляє “анатолійська перлина” Ахлат  і вірменська церква 10-го століття, нещодавно відреставрована.

Що варто було би побачити у Бітлісі?

• Соборна мечеть, 12-е століття, Бітліс;
• Мечеть Шерефійе, 16-е століття, Бітліс;
• Центр міста практично повністю – зразок пізньосередньовічної архітектури, Бітліс;
• Руїни урартскої фортеці Кеф, 6 км на північ від Адільджеваза;
• Острів середньовічного вірменського монастиря;
• Церква Святого Хреста, 10-е століття, острів Акдамар, ільче Татван, 25 км від Бітліс;
• Сельджуцька архітектура 12-15 ст, яка є номінованою в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Ахлат;
• Мечеті Іскандер-Паша і Каді-Махмут, 16-е століття, Ахлат:
• Місток біля річки з порогом, Ахлат.

Перша неділя жовтня у Бітлісі –   фестиваль горіхів. Чи знали ви, що взагалі десь у світі є фестиваль горіхів? О так, він відбувається тут – у Адільджеваз, 90 км від Бітліс;

Природні об’єкти, що чарують у цьому регіоні:

  • Немрут – друге за величиною озеро такого типу в світі. Температура води в  влітку – близько 60 ° C.
  • Водоспад висотою 60 метрів, село Гюмюшканат.
  • Сюпхандаг, згаслий вулкан заввишки 4434 метрів, другий за величиною вулкан Туреччини після Арарату. Вершина круглий рік покрита снігом, з червня по вересень погодні умови дозволяють здійснити сходження.
  • Немрут-Даг, активний вулкан висотою 2935 метрів, з кальдерними озерами Немрут та Или.

 

Ахлат – анатолійська перлина Туреччина

От бачте – от бачте? Туреччина така різна і така дивна, що голова обертом. Особисто я точно поїду, а ви?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *