Історія османського інженера Хезарфенa Ахмета Челебі

 

У 1632 році османський інженер-винахідник Хезарфен Ахмет Челебі, змайструвавши собі крила, перелетів через Босфор.

Стрибнув з Галатської вежі і долетів до азіатського берега Стамбулу. Люди сміялися над мрією Хезарфена перетнути по небу протоку. Вони так і залишилися на землі, а наш герой доторкнувся до хмар і отримав в нагороду від султана Мурата Четвертого мішечок золота. «Фініки, бережіть в собі Хезарфена, не слухайте тих, хто в вас не вірить, і частіше дивіться вгору – там зірки.

Ельчин Сафарли.
“Розкажи мені про море”

Усі великі винахідники спочатку були безумними мрійниками. Таким був і Хезарфен Ахмет Челебі. своє прізвисько “Хезарфен” цей винахідник отримав від відомого  мандрівника Евлія Челебі, і воно означає “тисяча знань”. А “Челебі” – це слово на позначення статусу вченого.

Історія одного з османських інженерів широко відома в Туреччині Він пробував літати над Стамбулом, та йому це ніяк не вдавалося, щось проскакувало повз його увагу. Але мрія була досить стійкою: перелетіти Босфор.

 Нарешті, після довгих приготувань і численних випробувань, у 1632 році Хезарфен зістрибнув з вершини Галатської вежі (55 м) і на своїх саморобних жорстких  крилах перелетів через протоку Босфор і приземлився на площі Доганджілар в Ускюдарі (Üsküdar) – азіатській частині міста, без будь-яких травм. Таким чином, він пролетів близько 3,5 км. Такий маршрут було обрано не випадково. Перш за все над водою летіти все ж не так небезпечно. Крім того, політ був показовим і таким чином велика кількість людей могла спостерігати за першим  польотом.

Звістка про цю подію відразу облетіла всю Османську імперію. Незабаром султан Мурат IV, який спостерігав за польотом вченого зі свого палацу на мисі Сарайбурну, запросив Хезарфена до себе і нагородив його гаманцем золота.

 

Однак незабаром релігійні лідери і радники султана змусили його змінити своє рішення: бачачи рішучість і безстрашність Хезарфена, султан Мурат вважав небезпечним тримати таку людину в столиці імперії. Після цього вчений був засланий в Алжир, де згодом і помер. Османи в цьому плані була дуже дивним, ні?

Хезарфеном Ахмедом Челебі турки пишаються. Один з невеличких приватних летовищ Стамбулу названий на його честь – Хезарфен (Istanbul Hezarfen Airfield). На честь вченого названа і мечеть поруч летовища Ататюрка в Стамбулі (трохи іронічно вийшло, адже саме релігійні радники домагалися його заслання).
Якщо вам цікаво більше дізнатися про цю чарівну історію, то можна глянути турецький художній  фільм  1996 року «Стамбул під моїми крилами» (залишаю лінк на фільм турецькою мовою тут) , який  розповідає про життя Хезарфена Ахмета Челебі і його брата Лагарі, сконструював саморобну ракету, а також показує життя османського суспільства на початку XVII століття згідно із записами Евлія Челебі.

У 2010 році у Франції відзняли  трихвилинний мультфільм під назвою “Хезарфен. Турецький Ікар”

У турецькому телесеріалі Величне століття. Імперія Кесем – Muhteşem Yüzyıl Kösem (2015) роль Хезарфена зіграв класний турецький актор Усха Чакир

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *