73 річниця депортації кримських татар. Процес депортації почався о 03:00 18 травня 1944 року

Це неймовірно трагічна і болюча сторінка в історії… Депортація – то наче спроба убивста цілого народу.

Цей пост не про Туреччину. Але він про про спільного брата для Туреччини і України – кримських татар.

За рішенням Йосипа Сталіна (з подачі “непривзйодьонного” Берії) 73 роки тому за одну ніч з рідної землі вигнали цілий народ. Протягом короткого проміжку часу, 250 тисяч кримських татар були переселені в Середню Азію. У період депортації від голоду, хвороб і поганих умов загинуло близько половини депортованих.

Офіційно депортація обґрунтовувалася фактами участі кримських татар у формуваннях, які виступали на боці нацистської Німеччини під час Великої Вітчизняної війни (дурня суцільна!). Згодом вищими державними органами СРСР, а пізніше – Росії і України депортація була визнана незаконною і злочинною (але після боя руками не махають вже…)

Процес депортації почався о 03:00 18 травня 1944 року. Було віддано  наказ депортувати всіх кримських татар до першого червня 1944 року. Жінок, людей похилого віку та   дітей за 15 хвилин зганяли на площі, звідки їх забирали і запроторювали у вагони.

Після смерті Сталіна розпочався процес поступового повернення татар до Криму.

28 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР своєю постановою схвалила «Висновки і пропозиції комісії з проблем кримськотатарського народу». Цей документ передбачав повну політичну реабілітацію кримськотатарського народу і скасування нормативних актів репресивного і дискримінаційного характеру.

 

Та то була лише перерва між бідами…  Бо вже 21 квітня 2014 року після анексії Криму Росією, кримські татари знову зіткнулися з тиском і репресіями. Частина кримських татар, які представляли потенційну загрозу, була заарештована, або їм заборонили в’їзд на півострів. Зокрема, заборона на в’їзд до Криму діяла щодо лідерів кримськотатарського народу Мустафи Киримоглу (Джемілєва) і Рефата Чубарова.

Верховний суд РФ остаточно визнав законною заборону на діяльність Меджлісу кримських татар на території Росії. Близько 1500 осіб, пов’язаних з Меджлісом, підпали під статтю КК, що передбачає покарання за участь в екстремістських формуваннях.

На півострові і сьогодні під виглядом «боротьби з тероризмом» тривають затримання кримських татар, проводяться рейди і обшуки в будинках, мечетях і дитячих садах.

 

***

Най сьогодні після 12 погорить свічечка за тих, хто не пережив того ганебного злочину

Художній фільм про депортацію кримьких татар “Хайтарама” реж. Ахтема Сейтаблаєва отримав премію в номінації кращий фільм країн СНД і Балтії

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *