Турецька кава: густий смак Сходу у Вашій філіжанці

Те, що турки великі “чайовщики” знають усі. Так вони ще й “кофейники”, шоб ви собі знать хотіли.

Кава по-турецьки – особливий вид кави, який має зовсім “інший” від звичного нам смак – густий, глибоко-ароматний, часом з гірчинкою, деколи з кислинкою.

У XV сторіччі батьківщина кави Ємен була підкорена воїнами Османської Імперії і зелені плоди кави були привезені в Туреччину тоді вперше.

Ще одна версія появи кави в Туреччині за якою каву в Османські міста привезли торговці з Сирії

Найбільшу популярність кава в Туреччині набула при нашому улюбленому Сулейманові Пишному (а може то був улюблений напій Роксолани, хто зна, хто зна). При кухні  палацу Топкапи була навіть заснована спеціальна посада – варщик кави (kahvecibaşı).У ті дні зелені зерна обсмажувалися в неглибоких сковородах, потім вручну перетиралися до стану борошна, нарешті, змішувалися з водою і доводилися до кипіння. Перші кав’ярні розташовувалися в сучасному районі Стамбулу –  Еміньоню, що неподалік від Єгипетського Базару. До речі, до цих пір в цьому районі Еміньоню в Стамбулі існує вулиця, де торгують турецькою кавою неперевершеної якості (по-секрету і не на правах реклами розкажу шо то кава Mehmet Efendi мммм…умм. Її можна купити навіть на вагу. і там вічні черги кілометрові).

Поступово культура пиття кави поширилася по всій території Османської імперії, але особливо сильно – на території сучасної Туреччини. Вживання кави міцно увійшло в звичаї, ставши елементом національної культури, поряд з турецьким чаєм.

Правильно зварити каву в турці є справжнім мистецтвом, яке вимагає великої уваги і обережності. Спочатку потрібно вибрати правильний розмір турки. Для цього необхідно знати точну кількість людей, які будуть пити кавинки. Цей момент є вкрай важливим, адже, якщо ви зварите кави на чотирьох у турці, яка призначена для п’ятьох, то смак і аромат буде далеко не досконалим.

Воду потрібно використовувати обов’язково кристально чисту, без вмісту солей. Якщо немає м’якої води, то можна використовувати дистильовану або добре відстояну кип’ячену.  Кавові зерна справжні знавці кави по-турецьки обсмажують відразу перед приготуванням.

Традиційно турецьку каву готують на жарівниці, на яку насипають чистий пісок з невеликою кількістю гальки.  Цукор і спеції ні в якому разі не можна класти в готову каву, так як це може пошкодити пінку. Прянощі потрібно перемолоти і перемішати разом з кавою. Цукор аж ніяк не є обов’язковим інгредієнтом, тому його кількість визначається тільки вашими смаковими уподобаннями.

Склад класичної кави по-турецьки – це тільки вода, кава і цукор за бажанням. Молоко і вершки в нього ніколи не додають. Але, ось способи приготування можуть значно змінюватися на розсуд майстра. Можна спочатку розтопити цукор в турці і тільки потім додати воду і каву, можна змішати цукор з кавою, підсмажити і тільки потім залити водою.

Подавати турецьку каву прийнято на блюдечку з маленькою чашечкою з товстими стінками. Також повинна бути ложка з довгою ручкою, графін з холодною водою і ще одна чашка. Також важливим моментом є той, що чашки перед подачею кави треба прогріти гарячою водою (можна просто ополоснути водою високої температури).

Показником правильного приготування кави є піна. Вона повинна не розтікатися і триматися шапкою на ложці кілька секунд.

Пити каву по-турецьки потрібно дуже повільно, кожен ковток треба запивати крижаною водою, що значно підсилює смак. До кави зазвичай подають халву, лукум, мед або фініки.

Як дотошна кавоманка, скажу шо турецьку каву я полюбила не відразу. Вперто лила туди молоко певний час. Але сьогодні, я маю свій улюблений рецепт. Моя кава обов’язково “орта” (з середнім додаваннм цукру). Люблю-аж-не-можу пити каву в Ізмірі на Базарі Кемералти. Там вона справжня і атмосферна. А вдома мою каву мені готує … електрична кавоварка для турецької кави. Най там менше понтів, зате смак то шо треба 🙂

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *