2 з 7 див світу знаходяться в Туреччині

Туреччина країна цікава і нестандартна. Історія та географія  – рай для дослідників. Культура – глибока і необ’ятна.

І всім відомий же стандарнтий список семи див світу? А чи знали ви що 2 з них географічно знаходяться в Туреччині?

Храм Артеміди 

Це древній храм грецької богині Артеміди в місті Ефес стародавнього часу. Руїни храму розташовані поблизу курорту Кушадаси, що на південний захід від Ізміру, на південь від Бурси, на північ від Мармарису і на схід від Памуккале.

Храм мав дві функції – базару та релігійного закладу. У давнину тривалий час святилище відвідували торговці, туристи, ремісники і королі, які приносили дари богині Артеміді. За давніми переказами, під час однієї з облог жителі Ефеса протягли від храму до міста мотузку, перетворивши тим самим і Ефес на недоторканне святилище.

Місце було настільки священним та недоторканним, що навіть злодії, які тікали від правосуддя, ховалися в стінах храму, тому що ніхто не мав прав їх заарештувати в цих стінах.  Храм долали пожежі, потім же Александр Македонський його відбудував.

Уряд Османської імперії зневажливо ставився до архехологічних пам’яток Давньої Греції, і тому велика частина залишків Храму пішла на побудову Софійського собору в Стамбулі, а інша значна частина була вивезена англійськими археологами до Великої Британії.

31 жовтня 1869 року внаслідок розкопок, проведених англійським археологом Дж. Т. Вудом, у болоті, на передбачуваному місці знаходження святилища, була знайдена опорна плита споруди і численні підношення в храм. Знамениті рельєфи колон Артемісіону нині знаходяться у Британському музеї (Лондон)

В 1903 році інший дослідник, Девід Хогарт, найшов в розкопках храму скарби Артеміди: перлини, жіночі прикраси та монети.

В середині 20 століття були знайдені залишки майстерні Фідія, де збереглися три зменшені копії статуї Артеміди. Вони зберігаються в музеях Туреччини.

Нині від Храму Артеміди залишилася лише одна із 127-ми колон, на якій вже довгий час гніздиться лелека. Існує навіть легенда, що лелека — це сама Артеміда, що перетворилась на птаха та оберігає залишки своєї величі.

Та той факт, що від храму залишилася лише колона не заважає мільйонам туристів відвідувати цю магічну і прекрасну місцину

Храм Артеміди в Ефесі

Мавзолей у Галікарнасі

Модель Мавзолею у Галікарнасі – Бодрумі

Ще одним дивом світу, що обрало своїм місцем Туреччину – є Мавзолей у Галікарнасі. Галікарнас – стара назва сучасного Бодруму – широковідомого туристичного міста в Туреччині. Мавзолей являє собою храм-гробницю і надгробний пам’ятник царя Мавсола, який споруджено у середіні IV століття до н. е. за наказом його  дружини Артемісії.
За давнімі переказами, Мавсол був правителем Карії – країни що входила до складу Перської імперії з 377 по 353 рік до н. е. Столицею Карії  було місто Галікарнас. Мавсол змінів свого батька на посаді повелителя міста и сатрапа провінції.

Мавсол одружився з своєю сестрою  Артемізії (от з того часу вже якось в Туреччині все пішло не так:)).  Набуваючи все більшої могутності, він став задумуватися про гробницю для себе і своєї цариці. На його думку, це повинна була бути надзвичайна гробниця. Мавсол мріяв про величний пам’ятник, який би нагадував світу про його багатство і могутність ще довго після його смерті.

Помер Мавсол до закінчення робіт над гробницею, але його вдова продовжувала керувати будівництвом до повного завершення, приблизно в 350 року до н. е. Гробниця була названа мавзолеєм, на ім’я царя, і це слово стало означати всяку значну і величну гробницю.

До будівництва і оздоблення мавзолею були залучені відомі майстри, в тому числі прославлені скульптори Скопас, Бріаксид і Леохар. Останній служив придворним скульптором Александра Македонського, його творчість високо поціновував древньогрецький філософ Платон.

Мавзолею пощастило простояти цілим майже 1800 років, а далі його здолав землетрус.

У 1489 році християнські лицарі-йоаніти стали використовувати його уламки для замку, який вони зводили неподалік. Вони склали частину кріпосних стін з блоків зеленого каменя, характерних для основної частини Мавзолею. Через кілька років лицарі виявили усипальню Мавсола й Артемізії. Але вони залишили поховання на ніч без охорони, і його розграбували мародери, яких привабили золото і коштовності.

Ще триста років пройшло, перш ніж археологи приступили тут до розкопок. Вони відкрили частини основи Мавзолею, а також статуї і рельєфи, які не були розбиті або украдені. Серед них виявилися величезні статуї, що зображали, як вважають археологи, царя і царицю. У 1857 році ці знахідки були перевезені в Британський музей у Лондоні.

Протягом останніх років проведено нові розкопки, і тепер на цьому місці в Бодрумі залишилася лише гора каменю – та якого! Навіть це каміння можна розглядати годинами. Для туристів і по цю пору це місце є чарівним та привабливим, адже саме тут можна відчути атмосферу давнини і почути нереально гарні легенди

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *