Хіппі в турецькому мистецтві: художниця Міхрі Мюшфік Ханим

Сьогодні турецький Google має шикарну заставку з турецькою художницею – Міхрі Мюшфік Ханим (Mihri Müşfik Hanım).

Не відходячи від каси, так би мовити, З Туреччини З Любов’ю розповість про цю дивовижну жінку.

Народилася дівчинка на ймення Міхрі Расім в Стамбулі, в Кадикьої в інтелеґентній сім’ї – тато був викладачем у військово-медичній школі.

Дівчина отримала хорошу освіту, з дитинства зосереджувалася на образотворчому мистецтві. Мала росла кмітливою та свободолюбивою. І в 17 років викидає неймовірного коника – закохується в дерижера з італійським корінням і виїжджає за ним до Італії з фейковим паспортом. З коханням най і не склалося, та після Риму Міхрі Расім їде в столицю мистецтва – Париж. Там зосереджено займається розвитком свого таланту, багато малює і знайомиться з земляком – Мюшфік Селямі беєм, що вивчав політологію у Сорбонському університеті. Саме тому в історію культури ця жінка увійшла з іменем Міхрі Мюшфік Ханим.

Хороші знайомства, активна соціальна позиція  – і ось вже в 1913 році Міхрі Мюшфік, на той час уже відома художниця, призначена викладачкою образотворчого мистецтва у нововідкритій школі мистецтв для дівчаток  у Стамбулі. Згодом відкривається і Вища школа Образотворчого мистецтва у Стамбулі за активної участі художниці. Обидві школи вважалися зразковими в плані освіти.

У 1919 році Міхрі повертається в Італію. На той час стосунки з чоловіком не заладилися, тому пара розлучається. Настали роки активного творіння – в 1922 році Міхрі Мюшфік Ханим створює портрет Ататюрка 3 метри у висоту. Згодом цей портрет загубили, та в 1990-х його все ж таки було знайдено. Також намальований портрет Папи Бенедикта XV, і ця робота  увійшла в  історію мистецтва як така, що для неї вперше Папа позував художнику іншої віри. Портрет знаходиться в Ватиканському музеї. Також Міхрі Мюшфік Ханим кілька разів розмальовувала фресками церкви.

Відома робота художниці ‘Циганка” зараз знаходиться в Луврі, а копія її в Стамбульському музеї Живопису та Скульптури.

Вона була аристократкою з міцним характером, мала силу відмовитися від життя у достатку заради мрії про плідну роботу художника.

3-метрове зображення Ататюрка (Міхрі Мюшфік Ханим)

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *