6 історичних мечетей в Стамбулі, які ви мусите побачити

Стамбул – місто, що дивує. І, здавалося б, як стільки всього історичного, рідкісного, контрастного і глибокого може вміщуватися в цьому мегаполісі. Ще й як може.

Щоб не загубитися серед цієї краси, З Туреччини пропонує вам 6 історичних мечетей, які треба побачити в першу чергу. І тут не йдеться про релігію. Тут про велич архітектури і душу будівель. Так от.

  1. Мечеть Сулейманіє – Süleymaniye Camii.

Мечеть збудована на честь Кануні Султана Сулеймана – Пишного в 1550-1557 рр. Цей шедевр створив тогочасний архітектор Сінан.  Релігійна будівля вміщує до 5 тисяч віруючих, і крім власне мечеті включає цілий комплекс з лазень, медресе (ісламських навчальних закладів), кухонь, бібліотеки і обсерваторії, ну і, звичайно, чотирьох струнких і високих мінаретів. У дворі мечеті поховані сам султан, його дружина Роксолана, їхня дочка Міхріман і два інших османських султана – Султан Ахмет другий і Султан Сулейман другий.

Практично кожен елемент цього дивного старовинного комплексу символічний. Наприклад, чотири мінарети вважаються символом правління Сулеймана, який був четвертим султаном у Стамбулі. 10 балконів на них позначають, що він був десятим в династії. Усередині варто звернути увагу на рідкісні  вітражі талановитого майстра Ібрагіма.

2. Мечеть Еюп Султан  – Eyüp Sultan Camii. 

У цієї історичної пам”ятки складна історія. Між 674 і 678 рр. в  Стамбулі, під командуванням сина Халіфа Муавіє езідами, в ході арабської облоги, в околицях сьогоднішнього Ейюпу, загинув Бешикташ Ансарі. Мечеть була побудована на честь Ейюпа Ансарі. Від будівлі, що була  споруджена в 1458, за наказом султана Мехмеда Фатіха, не залишилося ніяких слідів. І мечеть, що  сьогодні відкрита для відвідування туристів і віруючих, була побудована у 1798- 1800  на останках старої, яка постраждала від землетрусу в 1766 році. Будувалася мечеть за наказом Султана Селіма III. Мечеть має квадратну форму, посередині є купольна будова. Навколо великого куполу  є ще 8 невеличких. Виконана у стилі бароко.

3. Мечеть Фатіх – Fatih Camii

Ця мечеть також носить назву  – Мечеть Мехмеда  Завойовника і  є найважливішою з міських святинь. Серед безлічі інших храмів її виділяє те, що це перша султанська мечеть, побудована після завоювання Стамбулу.  Мечеть Фатіх, що датується 1470 роком,  є символом переходу Туреччини (тоді Османської імперії) від Візантії до епохи османських султанів, від християнства до мусульманства.

 

4. Мечеть Ортакьой – Ortaköy Camii

Офіційно ця мечеть називається Велика мечеть Меджидіє (Buyuk Mecidiye Camii) і розташована в районі Ортакьой в новій частині міста поруч з Босфорським мостом. Мечеть побудована в 1853-1854 роках в стилі османського бароко  за наказом падишаха Абдул-Меджида в середині XIX в. Падишахи, що жили в палаці  на протилежному березі, для здійснення намазу спеціально перепливали на веслових човнах в мечеть Ортакьой. Завдяки своєму розташуванню прямо на березі Босфору і витонченості будови ця архітектурна пам’ятка є одним з найкращих зразків пізньої османської архітектури.

У 1853 році Султан  доручив будівництво мечеті відомому  архітектору Нігогосу Бальяні (той самий, що спроектував Долмабахче). Мечеть, зведена в стилі османського бароко. Мечеть Ортакьой має два мінарети, що складаються з білих кам’яних плит. Необхідно відзначити, що кожен з мінаретів має свій балкон, який місцеві жителі називають шерефе.

Мечеть складається з двох частин: гарему та особистого приміщення султана, так званого hunkar. Стіни і внутрішня частина  прикрашені вишуканою різнокольоровою мозаїкою. Досить широкі і високі вікна дарують краєвид на води Босфору.

5. Мечеть Беязид  – Beyezid Camii

Історія Мечеті Беязид (тур. Beyazıt Camii) бере початок в 1500 році, коли султан Баязид Другий під враженням від Собору Ай-Софії віддав наказ спорудити в Константинополі на форумі Феодосії схожу мечеть. Хто був архітектором цієї споруди точно невідомо.

Побудована мечеть як Кюллі – комплексна релігійна споруда з численними прибудовами, де розміщувалися початкова школа, медресе, громадська кухня і хамам (лазні). Цікаво, що під час спорудження мечеті, кипариси, що ростуть поруч  не зрубали, і сьогодні вони підносяться поруч з мечеттю, даруючи тінь і прохолоду.

Будівництво було завершено в 1506 році, а в 1509 мечеть постраждала від землетрусу, частково був зруйнований головний купол. До реставрації приступили тільки в 1573 році, і керував цим процесом архітектор Мімар Сінан. Протягом століть кілька разів горіли окремі прибудови мечеті, які незабаром ремонтувалися. Також над входом у двір мечеті можна побачити напис, що реконструкційні роботи проводилися тут і в 1767 році.

Сьогодні мечеть Беязид – це одна з найбільших стамбульських мечетей і одна з найбільш відвідуваних як турками, так і туристами. Колишня її їдальня перетворена в бібліотеку, яка носить ім’я Баязида, а в приміщенні початкової школи організували Музей каліграфії. Мечеть відкрита щодня як для парафіян, так і для туристів, кілька разів на тиждень тут проводяться служіння.

6. Мечеть Султан Ахмет – Sultan Ahmet Camii

Блакитна мечеть (саме така її друга назва) – це без перебільшення серце  турецького Стамбулу. Будівництво мечеті почалося в 1609 році за розпорядженням 19-річного султана Ахмеда I. Архітектором мечеті був Мехмед Ага, учень великого Сінана. Блакитна мечеть будувалася сім років.
Свою назву вона отримала завдяки інтер’єру, який оздоблений блакитними кахлями. Ця блакитна плитка є неймовірним витвором мистецтва, від  якого направду захоплює дух і бігають мурашки.  Незвично те, що в Блакитній мечеті шість мінаретів: чотири, як зазвичай, на всі боки, а два за розміром трошки менші високих – на зовнішніх кутах внутрішнього двору. Легенда розповідає, що султан наказав побудувати мечеть з золотими мінаретами («алтин» турецькою), але архітектор, знаючи, що це неможливо, прикинувся, що не розчув і побудував шість «алти» мінаретів.
Блакитна мечеть найбільша за площею мечеть в Стамбулі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *